X تبلیغ

فقط دخترها و ورود آقایان ممنوع ...

پنج‌شنبه 28 آذر 1392

زن سالاری در شیلی !

من هی میگم خانم ها کم کم دارن قدرت را میگیرن شما هی بگید نه! داخل شیلی دو تا زن به دور دوم ریاست جمهوری رسیدند و مردم باید از بین این دو تا خانم رئیس جمهور خودشون رو انتخاب کنن. توی آلمان هم که خانم مرکل باز نخست وزیر شد و وزیر دفاع آلمان هم زن انتخاب شد!
حالا بعد از کشورهای آرژانتین، کاستاریکا و برزیل ، شیلی هم در آمریکای لاتین رئیس جمهور زن خواهد داشت. من اگه جای این رئیس جمهور ها بودم همه ی وزیرها رو هم زن انتخاب میکردم .

برای اینکه بفهمید از بین این دو تا کدومشون رئیس جمهور شدن به ادامه مطلب برید ...

 

 


به گزارش خبرگزاری فرانسه از سانتیاگو ، باشله 62 ساله از 11 مارس ( بیستم اسفند ماه ) زمام امور کشور را به دست خواهد گرفت و جانشین ˈ سباستیان پینرا ˈ رییس جمهوری میلیاردر محافظه کار شیلی خواهد شد.
وی در سال 2006 به عنوان نخستین رییس جمهوری زن شیلی انتخاب شده بود.
ˈ اولین ماتی ˈ رقیب باشله در این انتخابات نیز پیروزی وی را به رسمیت شناخت.
ماتی به خبرنگاران گفت :ˈ بدیهی است که وی در این مرحله پیروز شده است و ما به وی تبریک می گوییم . من بعدا شخصا با وی دیدار و گفت وگو خواهم کرد .
هیات انتخاباتی ملی شیلی گفته است پس از شمارش 56 درصد آرا ، باشله 59/62 درصد آرا را به خود اختصاص داد در حالی که سهم ماتی از این آرا تنها 40/37 درصد بود.
رقابت باشله با ماتی نخستین رقابت دو نامزد زن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در یک کشور امریکای لاتین بود.
در دور اول انتخابات که به پیروزی باشله با کسب 47 درصد در مقابل 25 درصد آرا انجامید، بیش از 50 درصد از واجدین شرایط زحمت رای دادن را به خود ندادند. 
تمرکز باشله بیشتر بر عدالت اجتماعی در کشوری بود که از بالاترین در آمد سرانه در بین کشورهای امریکای لاتین برخوردار است.
وی پیشنهاد افزایش مالیات ها به 2/8 میلیارد دلار را برای تقویت خزانه دولت داده است و خواهان دسترسی رایگان همه به تحصیلات بالاتر از آموزش متوسطه است .
باشله همچنین امیدوار است تا بتواند سریعا به اصلاحات چشمگیری دست بزند که اکثر مردم خواهان آن هستند از جمله این اصلاحات بازنگری کلی قانون اساسی میراث به جای مانده از دوران حکومت دیکتاتوری آگوستو پینوشه است.


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
X تبلیغ